הליך פשיטת רגלפשיטת רגל לאדם פרטי אפשרית בהחלט! נמאס לכם לנסות להתחמק מנושים ולחיות בלחץ ובחרדה? החלטתם שזה הזמן לצאת לדרך חדשה בתחום הכלכלי? הגעתם אל המקום הנכון.

משום מה, רבים מאתנו בטוחים כי תהליך פשיטת רגל הוא תהליך רלוונטי רק לעסקים או לחברות גדולות, אשר קרסו ופנו להליכי פירוק. בפועל  ואפילו עיקר הפונים להליך פשיטת רגל הם דווקא אנשים פרטיים שנקלעים לחובות כספיים מהם אין להם דרך לצאת יכולים להיות מוכרזים על ידי המערכת המשפטית כפושטי רגל ולהתחיל בתהליך של כינוס נכסיהם.

הליך פשיטת רגל לאדם פרטי – איך תדעו שהגעתם למצב בו אין לכם ברירה

פשיטת רגל לאדם פרטי היא הליך אליו פונים אנשים פרטיים אשר מגיעים למצב כלכלי קשה ובעייתי באופן קיצוני, כאשר אין להם יכולת להחזיר חובות לכל מיני נושים, וכפועל יוצא, חובותיהם הכספיים הולכים וגדלים מיום ליום, וצוברים ריביות.

אך בכדי לקבל החלטה על הליך פשיטת רגל לאדם פרטי, כשיש לנקיטה בצעד זה משמעות כלכלית מהותית כל כך, חשוב לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי של מומחים בתחום, אשר יוכלו לבחון את סטטוס המקרה שלכם ואת כל האפשרויות שעומדות בפניכם, ולסייע לכם לתקן את המצב.

המציאות מוכיחה שאנשים פרטיים מגיעים למצב של פשיטת רגל מסיבות רבות ומגוונות, כגון התנהלות כלכלית לא מחושבת ושגויה, הוצאות רבות מעבר ליכולת ההשתכרות הממשית, וצבירת חובות כספיים ללא יכולת החזר.

גם כישלונות בעסקים קטנים כגדולים יכולים להביא לכך שאדם פרטי ימצא את עצמו ניצב מול חובות ללא יכולת להחזיר אותם.

יש מקרים טראגיים בהם אנשים מתמודדים עם מחלה ממושכת , בין אם הם חולים בעצמם או שבן משפחה קרוב אליהם חולה , ומצב זה מוביל אותם לשברים כלכליים ואפילו להיות על סף פשיטת רגל.

יש לציין כי במצבים כאלו, יש לחייב או לנושה אפשרות לפנות למערכת המשפט בבקשה להכרזת פשיטת רגל לחייב והתחלת תהליך כינוס נכסים במטרה לממש את הנכסים הקיימים של החייב לטובת פירעון חובותיו.

הליך פשיטת רגל לאדם פרטי – מה הן ההשלכות על העתיד האישי שלכם

באופן כללי, הליך פשיטת רגל לאדם פרטי נועדה לסייע במצבים בהם נקלעים למשברים כלכליים קשים, ומאפשרת לו לפתוח פרק חדש בחייו, תחת בקרה ופיקוח , ובכפוף להוראות חוקיות שנקבעו בעניינו.

יש להבין ולזכור כי להליך פשיטת רגל יש השלכות לא סימפטיות , ואנשים לא תמיד מודעים אליהן. יש להימנע מכך ככל הניתן, מה גם שבמקרים רבים יש חלופות סבירות והגיוניות אחרות לפתרון המצב הבעייתי.

קודם כל, פשיטת רגל פרטית תכתים את שמכם ועשויה להביא למצב בו בעתיד גורמים שונים יהססו להתקשר איתם ברמה כלכלית או עסקית. למשל, אדם פרטי שהכריז על פשיטת רגל יתקשה בהמשך הדרך לקבל מסגרת אשראי או משכנתא מהבנק אם יזדקק לכך.

בנוסף על כך, כחלק מהליך פשיטת הרגל, יכול בית המשפט להטיל סנקציות שונות על החייב, לדוגמא איסור יציאה מהארץ, הגבלה על יכולת השימוש בנכסיו, עיקולים של נכסים מכל סוג אשר בבעלותו או בבעלותו החלקית ועוד.

אם נקלעתם לחובות אישיים גדולים, זכרו כי ישנם פתרונות נוספים עבורכם מלבד פשיטת רגל!

על מנת להימנע מההשלכות הלא נעימות של פשיטת רגל לאדם פרטי, יש דרכי פעולה נוספות שמומלץ לשקול:

1.      ניסיון להגיע ליציבות כלכלית על ידי לקיחת הלוואה (אופציה שיכולה להיות מסוכנת ולעיתים קשה במצב של הרבה חובות עומדים) או מימוש נכסים שונים כמו דירה למשל

2.      ניסיון להגיע להסדר עם הנושים על פריסת ו\או הפחתת חובות בכדי להימנע ממצב של פשיטת רגל שבמסגרתו עלולים הנושים לאבד חלקים נכבדים מהחוב העומד לזכותם. אופציה נוספת היא לבקש מבית המשפט צו הקפאת הליכים המאפשר לאדם או העסק מרווח נשימה ויכולת להתאושש. במידה וגם הקפאת ההליכים לא תסייע לאדם לצאת ממצבו הקשה, התהליך יהפוך לתהליך של פשיטת רגל פרטית עם כל השלבים הכרוכים בכך.

בטרם תקבלו החלטה בנוגע להכרזה על פשיטת רגל,חשוב שתבחנו את כל החלופות האפשריות כדי לבדוק האם ניתן להגיע להסדר כלשהוא עם הנושים שלכם, כל זאת במטרה להקל על עתידכם.


הגשת בקשה לפשיטת רגל, או פשיטת רגל לאדם פרטי, הינה הליך אשר אליו פונים כאשר ישנה הבנה כי לחייב אין כל יכולת לפרוע את חובותיו.

אבל איך זה עובד בעצם? מהן הפעולות שצריך לעשות? למי בכלל פונים? ואיך חברת אובליגור יכולה לעזור? 

הליך פשיטת רגל לאדם פרטי מורכב מכמה שלבים, נפרט עליהם כאן:

בקשה לפשיטת רגל – צו כינוס ופשיטת רגל: יש להגיש בקשה לפשיטת רגל, לצורך צו כינוס נכסים. את הבקשה מגישים לכונס הנכסים באזור מגורי החייב. בבקשה מפרטים מה הם החובות, מי הם הנושים, מה הן ההכנסות של החייב ומה הן ההוצאות של החייב. כמו כן, לא שוכחים להוסיף מכתב שמסביר מה גרם להתרוששות הכלכלית ולרצון לפשוט את הרגל.
בית המשפט המחוזי הוא זה שיאשר את הצו.
מובן שלאחר פעולה זו, כל ההתנהלות הפיננסית בעסק של החייב עוברת לידיו של כונס הנכסים.

הכרזה על פשיטת רגל: לאחר שצו כינוס פשיטת רגל מתחיל לחול על הנכסים שלכם, יש לפנות לכל הנושים עם הכרזה על פשיטת רגל. משמעות הדבר היא, היא שהנושים יצטרכו להגיש דרישת חוב המפרטת לפרטי פרטים את החובות של החייב כלפיהם, זאת תוך שישה חודשים ממועד קבלת ההודעה על המהלך.

סיום הליך פשיטת רגל לאדם פרטי – הסדר חובות

הליך פשיטת רגל לאדם פרטי יכול להסתיים בהסדר חובות באישור בית משפט.

הסדרת החזר חודשי עבור החובות: בהתאם למצבו הפיננסי של החייב, נקבע התשלום חודשי שעליו לשלם לקופת כונס הנכסים. התשלומים הללו מיועדים לחיסכון עתידי ובהמשך, הכספים הללו יגיעו לידי הנושים. החייב גם צריך למלא דוחות פיננסיים המעידים על מצבו כל העת, ולהקפיד להעבירם לכונס הנכסים.

סיום הליך פשיטת רגל לאדם פרטי – הפטר בפשיטת רגל

במקרים מסוימים, הליך פשיטת רגל לאדם פרטי יכול להסתיים עם קבלת הפטר בפשיטת רגל.

קבלת הפטר בפשיטת רגל: ההפטר בפשיטת רגל למעשה פוטר את החייב מכל חובותיו. חייב שמקבל הפטר אינו נחשב עוד חייב. כל חובותיו נמחקים. הבשורה הטובה היא, שבמדינת ישראל גם מי שעבר הליך פשיטת רגל יכול לחיות בכבוד.

המידע באתר אובליגור הוא מידע כללי ואינו מידע מחייב. הזכויות הפרטניות נקבעות על-פי חוק, תקנות ופסיקת בית המשפט. אלה משתנים מזמן לזמן, ואובליגור אינה ערֵבה לכך שהמידע באתר הוא המידע העדכני ביותר.

השימוש במידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ או טיפול משפטי, מקצועי או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש בלבד.

חברת אובליגור אינה ממליצה על ארגון או איש מקצוע כלשהו, ואין בציון שם של אדם או ארגון כמספק מידע משום המלצה עליהם או עדות בדבר מומחיותם.

Leave a Reply