201804.17
0
0

הליך פשיטת רגל

הליך פשיטת רגלפשיטת רגל הוא מצב שבו אדם מכריז כי הוא נפרד מנכסיו ומפסיק להיות בעלי הנכסים שהיו ברשותו עד כה, במטרה לשלם את חובותיו.

בדרך כלל לאדם פרטי שבוחר בהליך פשיטת רגל, אין ממש נכסים ולכן אין לו כל כך ממה להיפרד, אך למרות זאת, אנשים שיש להם תיק הוצאה לפועל, מכריזים על פשיטת רגל כדי לקבל הגנה בצורת עיכוב הליכים משפטיים שמתנהלים נגדו ולמען פתיחת דף חדש בחייו.

הליך פשיטת רגל – למי זה נועד? מי יכול להכריז על עצמו פושט רגל?

פשיטת רגל, בניגוד לדעה הרווחת בקרב הציבור באשר להליך, שונה במציאות ויש לה משמעויות רבות שאנשים לא תמיד מודעים אליהן.

טעות נפוצה היא לחשוב שהליך זה נועד לעסקים, חברות ותאגידים, כשלמעשה חברה ש’פושטת רגל’ אינה עושה זאת  למעשה נכנסת לתהליך שנקרא פירוק. החברה אינה פושטת רגל אלא עוברת תהליך פירוק. כאן המקום להדגיש כי פשיטת רגל מיודעת לכל אדם שחייב כספים, מכל סיבה שהיא ועל כל רקע באשר הוא, כולל ערבויות, מזונות וכיוצא בזאת. אנשים שנקלעו לחובות יוכלו ליהנות מרווחת הסעד של הליך פשיטת רגל.

התנאי הבסיסי להכרזה על פשיטת רגל הוא שמגיש הבקשה חייב להיות תושב ישראל, מעל גיל 18 ועליו להיות חייב לפחות 17,307 ש”ח נכון לשנת 2018.

איך מגישים בקשה להליך פשיטת רגל

אם החייב החליט שללכת על פשיטת רגל יהיה הפתרון המתאים לטיפול בחובותיו, צריך להגיש בקשה לפשיטת רגל. ניתן לעשות זאת לב, אם כי מומלץ ביותר לפנות למסלול זה לאחר ייעוץ פיננסי מקצועי ובליווי גורם מקצועי אשר מתמחה בתחום.  

כאן המקום להדגיש, כי יש לזכור שמבחינת פנייה לקבלת ייעוץ, לא מדובר בעניין מובן מאליו. ישנם לא מעט גורמים שמציעים את עזרתם בנושא, וביניהם עורכי דין רבים. אך צריך לקחת בחשבון שבפועל עורכי הדין שיכולים להתמחות בכל מיני תחומים אחרים כולל הוצל”פ, לא מכירים את הליך פשיטת רגל על בוריו. אותו הדבר תקף גם לגביי רואי חשבון וכלכלנים שמתמחים בניהול עסקים, מעטים הם בעלי המקצוע בתחום שמתמחים בטיפול בחייבים, בטיפול לקראת הליך פשיטת רגיל, וכן, גם בטיפול בתיקים בהוצאה לפועל.

לאחר שהחלטתם מי מסייע לכם בעניין, פונים לעשות את הדברים הבאים:

1.      החייב צריך למלא טופס בקש ל צו כינוס והכרזה עליו פושט רגל. עליו למלא חוברת המוגדרת כדו”ח הצהרה על חובותיו ועל נכסיו.

2.      החייב צריך לצרף כתב ויתור על סודיות.

יש להכין ארבעה עותקים של הטפסים הללו ולהחתימם על ידי עורך דין.

בנוסף לטפסים הנ”ל, החייב צריך לדאוג להכין תצהיר אשר מפרט את השתלשלות העניינים שהובילו אותו להסתבכות הכלכלית, ולצרף לתצהיר צילום ת.ז. את התצהיר עם צילום ת.ז יש להגיש בארבעה עותקים גם כן. ייתכן שהחייב יצטרך להשלים מסמכים נוספים באם יידרש לכך בהתאם למצבו האישי.

חשוב ביותר להקפיד על מילוי פרטים מדויקים בטפסים, לא להחסיר מידע ולא לעגל פינות. המידע שנמסר ייבדק בקפידה על ידי הנציגים של הכונס הרשמי ואם יימסר מידע שגוי או שקרי, הדבר יחשוף את החייב לתביעה על רקע פלילים מצד הכונס, ולביטול צו הכינוס אם כבר ניתן.

המידע באתר אובליגור הוא מידע כללי ואינו מידע מחייב. הזכויות הפרטניות נקבעות על-פי חוק, תקנות ופסיקת בית המשפט. אלה משתנים מזמן לזמן, ואובליגור אינה ערֵבה לכך שהמידע באתר הוא המידע העדכני ביותר.

השימוש במידע המופיע באתר אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ או טיפול משפטי, מקצועי או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש בלבד.

חברת אובליגור אינה ממליצה על ארגון או איש מקצוע כלשהו, ואין בציון שם של אדם או ארגון כמספק מידע משום המלצה עליהם או עדות בדבר מומחיותם.